Definicja

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny zajmująca się korektą rzeczywistych lub odczuwanych defektów ciała. Jest podspecjalnością chirurgii. Związana ściśle z chirurgią dziecięcą, neurochirurgią, laryngologią, okulistyką, traumatologią, ortopedią oraz równie ważnymi jak fizjologia, patologia, immunologia, rehabilitacja, psychologia, psychiatria.

Chirurgia plastyczna należy do specjalizacji lekarskich zajmujących się przywracaniem właściwych kształtów i funkcjonalności oraz usuwaniem defektów ciała ludzkiego. Oprócz chirurgii kosmetycznej i estetycznej, jest ona jednym z bardziej znanych działów chirurgii. Operacje z zakresu chirurgii plastycznej w większości przypadków nie należą do kosmetycznych. Chirurgia plastyczna obejmuje wiele rodzajów chirurgii np.: rekonstrukcyjnej, chirurgii ręki, mikrochirurgii i leczenia oparzeń.

Etymologia

W określeniu „chirurgia plastyczna”, przymiotnik „plastyczna” oznacza rzeźbić, a wywodzi się z greckiego πλαστική (τέχνη), czyli „z tworzywa sztucznego”, a całość oznacza „sztukę modelowania” plastycznych części ciała.

Comments are closed