operacja piersi

Powiększanie piersi  staje się coraz bardziej powszechnym zabiegiem chirurgii plastycznej. Są dwa powody dla których kobiety poddają się temu zabiegowi. 80% stanowią kobiety, które z powodów kosmetycznych decydują się na ten krok, natomiast 20% kobiet to pacjentki zdecydowane na rekonstrukcje piersi po zabiegu amputacji.

Jest kilka pytań, które musisz sobie zadać jeśli rozważasz taką możliwość:

  • Dlaczego chcesz implanty?
  • Czego oczekujesz po tym zabiegu?
  • Czy jesteś przygotowana na możliwe dodatkowe zabiegi , które mogą być konieczne w przypadku powikłań, oraz koszty z tym związane?

wikeszy rozmiar piersi

Należy pamiętać, że zabieg powiększenie piersi to poważny zabieg chirurgiczny, który przeprowadzany jest pod narkozą i niesie ze sobą wszelkie ryzyko, jakie towarzyszy inwazyjnym zabiegom.

Są dwa rodzaje implantów – implant syntetyczny oraz implant z tkanki własnej.

Implanty z tkanki własnej są wykorzystywane do rekonstrukcji piersi po zabiegu amputacji, są niezwykle rzadko wykorzystywane dla celów kosmetycznych. Tkanka pochodzi z pleców lub z podbrzusza. Następnie jest ona przeszczepiana na klatkę piersiową, gdzie jest formowana pierś. Rekonstrukcja brodawki może być także konieczna. Idealnie, jeśli brodawka z amputowanej piersi jest zdrowa, wtedy może zostać przeszczepiona. Jeśli jest to niemożliwe, można poddać się rekonstrukcji chirurgicznej lub nie chirurgicznej (np. tatuaż).

W przypadku implantów syntetycznych, obecnie są dostępne dwa rodzaje takich implantów na rynku – silikonowe lub protezy solne wypełnione roztworem soli fizjologicznej. W przeszłości były także inne rodzaje implantów, jednak nie są już wykorzystywane, ponieważ zostały uznane za niebezpieczne dla zdrowia. Implant jest pokryty zewnętrzną torebką, zbudowaną z polimeryzowanej gumy silikonowej, bardzo wytrzymałej i trwałej.

Niektóre kobiety nie kwalifikują się do zabiegu powiększenia piersi. Mianowicie kobiety w ciąży, kobiety karmiące, poniżej 18 roku życia, lub te które mają częściowo wyleczonego raka.

Są pewne zagrożenia związane z zabiegiem, które należy rozważyć, tym bardziej iż nie ma żadnych korzyści, z punktu widzenia medycyny, wynikających z zabiegu powiększenia biustu. Jedyne korzyści płynące  z faktu posiadania implantów to wzrost pewności siebie i poczucia własnej wartości kobiety.

Jednym z zagrożeń jest kontraktura kapsułkowa. Dookoła implantu piersiowego wytwarza się otoczka łącznotkankowa – kapsuła. Jeśli tkanka ta jest grubsza niż zwykle, prowadzi to do zdrętwienia i stwardnienia piersi. Dotyka to 1 na 10 kobiet.

Kolejne zagrożenie to infekcja. Zagrożenie to występuje w przypadku każdego zabiegu inwazyjnego. Powodem infekcji jest nagromadzenie się krwi w okolicy implantu. Pewną ilość krwi organizm absorbuje w naturalny sposób, jeśli jednak nagromadzi się zbyt dużo płynów, może to spowodować problemy. W takim przypadku zazwyczaj podaje się antybiotyk.

Istnieje także zagrożenie pęknięcia implantu.  Jednak niesie to z sobą minimalne ryzyko, dzięki współczesnym osiągnięciom techniki, która proponuje nam daleko posunięte rozwiązania. Roztwór soli fizjologicznej nie jest szczególnie toksyczny i może być bezpiecznie wchłonięty przez organizm, natomiast silikonowy żel zachowa swój oryginalny kształt.

Zabieg powiększenia piersi jest jednym z zabiegów, po który kobiety sięgają coraz częściej, pomimo zagrożeń, które okryły go złą sławą. Jednak należy podkreślić, iż te implanty, które były uważane za niebezpieczne dla zdrowia, już zostały wycofane z użytku.

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed